پرسش و پاسخ

 

بخش پرسش داوطلبان و پاسخ دکتر لِزگی

 

سئوالات مربوط به درسنامه جامع زبان ارشد علوم پزشکی و کنکور مربوطه

سئوال 1: آیا لغات کتاب زبان ارشد علوم پزشکی شما برای کنکور کافی است یا باید کتابی در کنار آن خوانده شود؟

جواب: به علت اینکه در این کتاب طیف وسیعی از متون و تستهای لغت آزمونهای سنوات گذشته آورده شده است و با توجه به اینکه از ویرایش ششم به بعد کتاب جداول لغت بعد از هر متن آورده شده است که لغتهای کلیدی کتابهای 504 واژه و Essential Words را پوشش داده است دیگر نیازی به خواندن کتاب دیگری نیست و با توجه به نظر داوطلبانی که سالهای گذشته رتبه های برتر کنکور را کسب کرده اند، خواندن لغات و متون همین کتاب کافی می باشد. اما توجه داشته باشید که میزان یادگیری این همه لغت بستگی به ممارست و پشتکار دانشجو و دفعات مرور وی می باشد و بالتبع با یک یا دو بار خواندن سطحی نمی توان به حداکثر نمره رسید.

سئوال 2: چرا متون کتاب شما ترجمه ندارد؟

جواب: به دو دلیل، یکی اینکه اگر می خواستیم این تعداد متون را ترجمه کنیم، کتاب حجمی معادل سه برابر کتاب کنونی (یعنی حدود 1500 صفحه یا بیشتر!) می شد که در آنصورت داوطلبان از خواندن کتاب منصرف می شدند و دلیل دوم که علت اصلی و علمی آنست این می باشد که خود ترجمه متون مهم نیست بلکه یادگیری روش ترجمه متون مهم است که این امر فقط با درگیر شدن داوطلب با متون حاصل می شود و اگر ترجمه متون داده می شد چه بسا قریب به اتفاق داوطلبان صرفاً به حفظ کردن متون این کتاب اکتفا می کردند و از یادگیری روش ترجمه و روش تست زنی غافل می شدند و اگر متن جدیدی در آزمون می آمد از جواب دادن به آن عاجز می ماندند. به هر حال اگر در فهم متون کتاب خیلی مشکل دارید، باید یا ابتدا تک تک لغات را توسط لغتنامه (یا همان دیکشنری) در بیاورید و سپس اقدام به خواندن متون کنید و یا اگر حوصله یا وقت این کار را ندارید شرکت در کلاسهای حضوری به شما توصیه می شود.

سئوال 3: چه لغتنامه (یا دیکشنری) را برای اینکار توصیه می کنید؟

جواب: اگر بدنبال دیکشنری بصورت کتاب می گردید فرهنگ نشر نو (گرد آوری آقای جعفری) و همچنین دیکشنری سینونیم و آنتونیم چمبرز توصیه می شود. اگر بدنبال دیکشنری بصورت لوح فشرده یا DVD هستید می توانید از دیکشنری LONGMAN CONTEMPORARY استفاده کنید. البته مرکز زبان دانشگاهی نیز لغتنامه ی دو زبانه ای را بصورت CD و بنام Reference Dictionary تهیه و تنظیم نموده که مرجع کاملی برای داوطلبان می تواند باشد. البته به یاد داشته باشید که با توجه به خاص بودن لغات امتحانات شما گاهی ممکن است نیاز به استفاده از چند دیکشنری داشته باشید.

سئوال 4: اگر بخواهیم در کنار آزمون وزارت بهداشت در آزمون وزارت علوم هم شرکت کنیم که علاوه بر لغت و متن شامل قسمت گرامر هم می شود چه کتاب یا کتابهایی را باید بخوانیم؟

جواب: از آنجاییکه این کتاب به اندازه کافی دارای متن و لغت است می توان به جرأت گفت که پوشش دهنده لغات و متون آزمون وزارت علوم هم خواهد بود. اما برای قسمت گرامر، بنده جزوه گرامری را آماده نموده ام که داوطلبان می توانند از طریق تماس در ساعات 11 تا 5 روزهای شنبه تا 4شنبه با دفتر مرکزی مرکز زبان دانشگاهی به شماره 021-66595445 و 09392240712 آن را تهیه نمایند.

سئوال 5: آیا شما کلاسهای حضوری هم برای این کتاب برگزار می کنید؟

جواب: بلی در حال حاضر در شهرهای تهران، شیراز، ساری، اصفهان، تنکابن، و همدان کلاسها در حال برگزاری هستند و برای اطلاع از ترمهای آتی و شرایط آن می توانید در همین سایت با مراجعه به بخش "تماس با ما" از شماره و آدرس نمایندگی انحصاری این کلاسها که با تدریس خود مولف کتاب می باشد اطلاع حاصل فرمایید. همچنین عزیزانی که کلاسها در شهر آنها برگزار نمی شود می توانند از بسته های مکاتبه ای فیلم برداری شده از کلاس تهران استفاده نمایند و برای این منظور باید بین ساعات 11 تا 5 روزهای شنبه تا 4شنبه با شماره دفتر تهران 66595445 یا 09392240712 تماس حاصل فرمایند. در ضمن افرادی که می توانند شرایط برگزاری کلاس در شهر خود را فراهم آورند می توانند متولی کلاسهای حضوری ما باشند و با هماهنگی با دفتر تهران اقدام به برگزاری کلاس در شهر خود با حضور و تدریس شخص دکتر لزگی نمایند.

سئوال 6: آیا برای امتحان تمام کتاب را باید بخوانم؟

جواب این سئوال مشخص است. اگر قرار بود قسمتی از کتاب خوانده نشود، دلیلی برای درج آن قسمت در کتاب وجود نداشت. برای کسب درصد بالا هم باید مهارتهای ریدینگ و هم مهارتهای لغات را مسلط شوید و سپس برای ارتقاء سرعت و دقت تست زنی قسمت سئوالات مورد نظر طراحان سئوال و سنوات گذشته را تمرین کنید تا نیاز به خواندن کتاب دیگری نداشته باشید.

سئوال 7: اگر وقت چندانی برای خواندن تمام قسمتهای کتاب شما نداشته باشم، پیشنهاد می کنید روی کدام مهارتها یا قسمتها وقت بگذارم؟

جواب: حداقل چیزی که باید خوانده شود 12 مهارت اولیه درک مطلب و لغات است. ولی اگر وقت چندانی برای خواندن تمام مهارتها ندارید از انتهای کتاب شروع کنید و نمونه تستهای سنوات گذشته را بزنید. برای هر آزمون کامل یک ساعت وقت در نظر بگیرید.

سئوال 8: رشته من روانشناسی بالینی است. آیا کتاب شما زبان ارشد مخصوص رشته من را نیز پوشش می دهد؟

جواب: از آنجاییکه درس زبان برای تمامی رشته های وزارت بهداشت همزمان و سئوالات آن مشترک و یکسان می باشد با یادگیری نکات این کتاب، داوطلبان تمامی رشته های وزارت بهداشت می توانند به سئوالاتشان پاسخ دهند. در ضمن نمونه سئوالات کامل بخش آخر کتاب موید این مطلب می باشند.

سئوال 9: با خواندن کتاب شما چند درصد زبان می توانم در کنکور بزنم؟

جواب: واضح است که سطح اولیه هر دانشجو، میزان تلاش و زمانی که برای خواندن این کتاب می گذارد و همچنین استعداد یادگیری زبان هر فرد تعیین کننده خواهد بود. ولی معمولاً افراد توانسته اند با خواندن این کتاب بین 50 تا 80 درصد بزنند. با این حال استثناهایی هم بوده اند که با خواندن این کتاب خود را از 10 تا20 درصد به 60 تا 70 رسانده اند و کسانی هم بودند که بعلت کم کاری یا توجه نکردن به دستورالعمل های کتاب از 40 درصد تنها به 50 یا 60 درصد رسیده اند. در کل می توان گفت که تلاش و استعداد یادگیری زبان حرف اول را خواهد زد. البته کسانی که سطح اولیه آنها زیر 35 درصد است بهتر است از کلاسهای این کتاب استفاده کنند تا راه رسیدن به موفقیت برایشان کوتاه و هموارتر شود.

سئوال 10: بهترین روش برای حفظ کردن لغات شما چیست؟ روش لایتنر می تواند موثر باشد؟

جواب: بهترین روش تهیه فیش های لغت است. باید به این روش عمل کرد که یک کاغذ A4 را بصورت طولی به دو قسمت تقسیم و از هم جدا کنید. سپس در هر دو طرف این برگه ی نواری شکل از بالا به پایین عدد 1 تا 20 بنویسید. حال در یک طرف برگه، مقابل عدد 1 یکی از واژه هایی که بلد نیستید را بنویسید و در پشت برگ مقابل همان شماره مترادف ها و معنی فارسی آن را بنویسید. در مورد اعداد دیگر نیز به همین روش عمل کنید. بدین ترتیب شما فیشهایی را تهیه کردید که حداقل 40 واژه را در خود جای داده اند. در روز حداقل 4 بار، هر جا که هستید، باید به این فیش ها نگاه بیاندازید. بعد از یک هفته اگر توانستید با نگاه کردن به پشت برگه لغت طرف روی برگه را بیاد بیاورید نشان می دهد که لغت را یاد گرفته اید. لغتهایی را هم که یاد نگرفته جدا کرده و در فیش جدیدی بنویسید. بخاطر داشته باشید که بهنگام حفظ کردن این لغات سعی کنید لغات را روی یک برگه چرکنویس بنویسید تا بصورت بصری هم با آنها آشنا شوید. نوشتن یک اصطلاح یا کلماتی که این لغات با آنها استفاده می شود در بیاد آوردن لغات نیز می تواند موثر باشد. مثلاً اگر کلمه aid را می خواهید یاد بگیرید در کنار مترادف یا معنی آن first aid kit را بنویسید که کاربرد آن را نیز یاد بگیرید و باعث شود معنی لغت را سریعتر به یاد بیاورید.

سئوال 11: از آنجاییکه زبان من خیلی ضعیف است آیا می توانم بجای اینکه روی زبان وقت بگذارم، با بالابردن درصدم در دروس تخصصی رتبه ی خوبی کسب کنم؟

جواب: توجه داشته باشید که در کنکور ارشد تراز نمرات فاکتور تعیین کننده رتبه شماست. بنابراین اگر مثلاً 3 درس تخصصی را خوب بزنید ولی زبان و یک درس تخصصی را در حد 5 تا20 درصد بزنید در برابر کسانی که تمام دروس منجمله زبان را حدود 60تا70 درصد زده اند شانس کمتری خواهید داشت. بنابراین بجای اینکه چند درس را به سطح عالی برسانید و یکی دو درس را بیخیال شوید سعی کنید تمام دروس را به سطح متوسط به بالا یعنی 55 تا 70 درصد برسانید. حتی اگر ضریب زبان برای شما یک باشد نباید از آن غافل شوید. حتی شده بجای رها کردن آن سعی کنید حداقل 30 تا 40 درصد بزنید تا رتبه بیاورید.

سئوال 12: برای کسانی که زبانشان خیلی ضعیف است چه راهی را پیشنهاد می کنید؟

جواب: با توجه به این نکته که کسی که زبانش ضعیف است علاوه بر ضعف لغت در گرامر و دستور زبان هم ضعف دارد، باید گفت که هر دوی این مهارت را باید تقویت کند تا در درک مطلب و حتی پاسخگویی به سئوالات لغت پیشرفت کند. پیشنهاد اول اینست که از کلاسهای حضوری استفاده کنند چون هم سرعت کار بالاتر می رود و هم از اینکه مطالب و لغات را به درستی یاد می گیرند اطمینان می یابند. در کلاسهای حضوری این مرکز علاوه بر نکات لغوی و درک مطلب، نکات دستوری نیز آموزش داده می شود تا داوطلب بتواند در سطح جمله و پاراگراف نیز بتواند متن بخواند و ترجمه کند. پیشنهاد بعدی این است که اگر فرصت کلاس رفتن ندارند از بسته های مکاتبه ای که توسط این مرکز آماده شده و فیلم برداری همین کلاسهاست استفاده کنند. و اما پیشنهاد آخر اما پُر مشقت این است که با کمی حوصله ابتدا معانی لغات را در بیاورند و سپس شروع به حفظ کردن و یادگیری مهارتها بپردازند.

سئوال 13: همیشه در آزمون برای زبان وقت کم می آورم. چه کار کنم این مشکل حل شود؟

جواب: بهترین روش این است که در هنگام پاسخ دادن به سئوالات ابتدا دو متن از 4 متن را بهمراه لغات پاسخ دهید و سپس شروع به جواب دادن سئوالات دروس تخصصی کنید. پس از اتمام دوباره به سمت زبان بیایید و دو متن باقی مانده را زده و دوباره به سئوالات واژگان و متونی که قبلاً زده اید نگاهی بیاندازید. در نظر داشته باشید که برای ارتقاء مهارت تست زنی باید در منزل خیلی تست بزنید و هنگام تمرین تست زنی زمان بگیرید. بدین صورت که برای هر سئوال لغات 30تا40 ثانیه و برای هر سئوال ریدینگ 50تا60 ثانیه در نظر بگیرید تا در امتحان اصلی بتوانید سئوالات لغات را ظرف 20 ثانیه و سئوالات درک مطلب را ظرف 40تا45 ثانیه جواب بدهید. اگر هم در ابتدای کار نتوانستید در این زمانها تست بزنید اشکالی ندارد. با تمرین زیاد بالاخره خواهید توانست.

سئوال 14: در ورژن های جدید کتاب چه تغییراتی داده شده است؟ چه چیزی کم یا زیاد شده است؟

جواب: پاسخ این سئوال در صفحات اول کتاب در بخش "تغییراتی که در این ویراست نسبت به گذشته داده شده است" آورده شده است. اما توجه داشته باشید که بنده هر سال با توجه به آخرین تغییراتی که در منابع آزمون داده می شود و گاه اعلام می شود و گاهی نیز بطور عمومی اعلام نمی شود و فقط اساتید و دست اندرکاران اصلی از آن مطلع هستند، کتاب را به روز (یا همان update) می نمایم. جداول لغات که بعد از مهارتها آمده، تغییرات در ریدینگ ها و سئوالات لغات از برجسته ترین تغییراتی است که هر ساله در کتاب اِعمال می شود.

سئوال 15: آیا کلاسهای زبان معمولی مثل کلاسهای مکالمه یا ترمیک به ارتقاء زبان کنکور من می توانند کمک کنند؟

جواب: هر کلاس زبانی می تواند موثر باشد. مخصوصاً اگر زبان شما در حد صفر تا 10 درصد است خیلی مناسب است. اما توجه داشته باشید که آن کلاسها برای ارتقاء زبان محاوره ای تنظیم شده اند اما زبان مورد نظر کنکور شما زبان آکادمیک یا دانشگاهی و بویژه زبانی که برای خواندن عموم متون علوم پزشکی است، می باشد. بنابراین برای اینکه از توان و انرژی خود بیشترین بهره را ببرید بهتر است کتاب یا دوره ای را بگذرانید که مختص آزمون زبان ارشد علوم پزشکی طراحی شده باشد. اگر هم تا کنکور 4 ماه یا کمتر فرصت ندارید بهتر است کلاسهای دیگر را بطور تا بعد از کنکور کنسل کنید.

سئوال 16: آیا لازم است لغاتی که بعنوان مترادف در جداول بعد از متون در کتابتان آمده است را حفظ کنیم؟

جواب: این لغات همان لغات مهمی است که در کتابهای 504 Words و Essential Words معروف و نیز لغات مهم مد نظر طراحان سئوال است که ممکن است در آزمونهای بعدی بیاید. بنابراین حفظ کردن آنها ضروری می نماید. اما اگر زبان شما زیر 50 درصد است می توانید از هر 2یا 3 مترادفی که آمده، یک یا دو تا را حفظ کنید و پس از یادگیری به تدریج مترادف های دیگر آن لغت را یاد بگیرید. فراموش نکنید که با نوشتن مکرر لغات را حفظ کنید.

سئوال 17: هر کار می کنم درصدم از 40 بالاتر نمی رود. مشکل کجاست؟

جواب: علت آن اینست که زبان شما از پایه ضعف دارد و این ضعف بر می گردد به ضعف گرامری شما. به عبارت دیگر هر چقدر که دامنه لغت شما هم قوی باشد ولی اگر گرامر شما ضعیف باشد، نمی توانید متون و روی سئوالات لغت را که بصورت جمله های جای خالی دار هستند به درستی درک کنید و در نتیجه تستها را اشتباه خواهید زد. بنابراین باید علاوه بر لغت گرامر خود را نیز تقویت کنید (هر چند که در کنکور وزارت بهداشت تست گرامر فعلاً وجود ندارد!) برای این منظور می توانید از جزوه گرامر مرکز ما استفاده کنید. برای این منظور باید بین ساعات 11 تا 5 روزهای شنبه تا 4شنبه با شماره دفتر تهران 66595445 یا 09392240712 تماس حاصل فرمایید.

سئوال 18: آیا CD صوتی یا تصویری برای آموزش کتاب شما در نظر گرفته شده است؟

جواب: بلی. با مراجعه به بخش بسته های مکاتبه ای همین سایت می توانید از چند و چون تهیه ی این بسته ها مطلع شوید.

سئوال 19: من 2 سال پیش کتاب آبی رنگ شما را که گویا ورژن قبلی کتاب ارشد علوم پزشکی است تهیه کرده ام. آیا برای آزمون امسال می توانم از آن استفاده کنم یا اینکه باید ورژن جدید را که قرمز مشکی است تهیه کنم؟

جواب: بعلت تغییراتی که در منابع آزمون بوده است و نیز به روز رسانی های مهمی که در ورژن های هر سال این کتاب آورده می شود، توصیه می شود برای کنکور هر سال از ورژن همان سال استفاده شود. آخرین ورژن هر سال در خرید اینترنتی کتاب در قسمت لینکهای مفید که در حاشیه ی سمت راست صفحه اصلی همین سایت آورده شده است را می توانید ببینید و تهیه کنید.

سئوال 20: آیا در کنار زبان انگلیسی، زبان دیگری مثل فرانسه را بخوانیم مشکلی ایجاد نمی شود؟ آیا در سرعت یادگیری تاثیری می گذارد؟

جواب: اگر سطح زبان انگلیسی شما 50 درصد به پایین (یا همان پایینتر از متوسط است) توصیه می شود ابتدا زبان انگلیسی خود را به سطح پیشرفته برسانید و سپس اقدام به یادگیری زبان دیگر مانند فرانسه یا اسپانیایی یا آلمانی و ... کنید. چرا که یادگیری همزمان زبان دوم باعث کُند شدن روند یادگیری زبان اول می شود. چه بسا دیده اید کسانی که چند زبانه هستند معمولاً حتی در زبان مادری خود نیز کمی به کندی و با تعلل صحبت می کنند.

 

سئوال 21: سر امتحان چقدر برای تستهای زبان باید وقت اختصاص دهیم تا هم به سئوالات تخصصص و هم به سئوالات زبان برسیم؟

جواب: بین 50 دقیقه تا 1 ساعت فرصت دارید تا سئوالات زبان را پاسخ دهید. بهترین روش هم این می باشد که ابتدا 2 متن از چهار متن سئوالات زبان را بهمراه سئوالات لغات پاسخ دهید. سپس سئوالات تخصصی را پاسخ دهید. در انتها دوباره به 2 متن باقی مانده ی زبان مراجعه کرده و پاسخ دهید و دوباره سئوالات لغت از پیش جوابداده ی خود را نگاهی بیاندازید تا از صحت پاسخهای خود مطمئن شوید. در این صورت هم به سئوالات زبان می رسید هم به سئوالات تخصصی و از جواب دادن پشت سرهم به سئوالات زبان هم زیاد خسته نخواهید شد.

 

منتظر پرسش و پاسخ های آتی باشید!

شما هم می توانید پس از ذخیره کردن شماره 09392240712 بنام "مرکز زبان دانشگاهی" در دستگاه خود٬ پرسش های جدید (اما نه تکراری!) خود را از طریق برنامه تلگرام ارسال نمایید .

 

 

 

 

 

http://www.ilovewellbeing.com/wp-content/uploads/2011/09/Separator3.jpg

 

سئوالات مربوط به زبان دکتری (درسنامه جامع MSRT-MHLE)

سئوال: شرایط برگزاری و ثبت نام در کلاس زبان کنکور دکتری شما چیست؟ آیا این کلاسها در شهرستان هم برگزار می شوند؟

جواب: کلاسهای زبان دکتری بصورت دو ترم مقدماتی و پیشرفته برگزار می شود که هر ترم بصورت 2 روز در هفته 5/1 ماه و بصورت 1 روز در هفته حدود 3 ماه طول می کشد. قبل از ثبت نام جلسه ای برای مصاحبه و مشاوره با استاد بصورت انفرادی برای هر دانشجو برگزار می شود تا سطح اولیه داوطلب مشخص شود و استاد با توجه به سطح اولیه برای هر فرد مشخص کند که با یک ترم به چه نمره ای و با دو ترم به چه نمره ای خواهد رسید. در هر جلسه نیز هر سه مهارت Structure (قواعد دستوری) Reading (خواندن و درک مطلب و واژگان) و Listening (مهارت شنیداری) تدریس می شود. برای این منظور می توانید به قسمت دوره ها و قسمت ثبت نام در همین سایت مراجعه بفرمایید. برای تماس با واحد ثبت نام کننده و دریافت وقت مصاحبه به قسمت تماس با ما در همین سایت مراجعه نمایید. بغیر از تهران در حال حاضر در شهرهای شیراز، ساری، اصفهان، تنکابن، و همدان کلاسها در حال برگزاری هستند و برای اطلاع از ترمهای آتی و شرایط آن می توانید در همین سایت با مراجعه به بخش "تماس با ما" از شماره و آدرس نمایندگی انحصاری این کلاسها که با تدریس خود مولف کتاب می باشد اطلاع حاصل فرمایید. همچنین عزیزانی که کلاسها در شهر آنها برگزار نمی شود می توانند از بسته های مکاتبه ای فیلم برداری شده از کلاس تهران استفاده نمایند و برای این منظور باید بین ساعات 11 تا 5 روزهای شنبه تا 4شنبه با شماره دفتر تهران 66595445 یا 09392240712 تماس حاصل فرمایند. در ضمن افرادی که می توانند شرایط برگزاری کلاس در شهر خود را فراهم آورند می توانند متولی کلاسهای حضوری ما باشند و با هماهنگی با دفتر تهران اقدام به برگزاری کلاس در شهر خود با حضور و تدریس شخص دکتر لزگی نمایند.

سئوال: هزینه برگزاری کلاسهای حضوری شما چقد می باشد و چه مهارتهایی را تدریس می کنید؟ آیا Listening هم آموزش می دهید؟

جواب: شهریه کلاسهای تهران 540 هزار تومان بابت هر ترم 30 ساعته می باشد که این مبلغ در زمان جشنواره های فصلی به 490 هزار تومان کاهش می یابد. طی هر جلسه از کلاسها همه مهارتهای لازم در آزمونهای زبان ورود به دکتری یعنی Structure (قواعد دستوری) حدود5/1 ساعت Reading و Vocab(خواندن و درک مطلب و واژگان) حدود5/1 ساعت و Listening (مهارت شنیداری) حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه تدریس می شود.

سئوال: آیا لغات کتاب درسنامه جامع MSRT-MHLE شما برای آزمون اصلی کافی است یا باید کتابی در کنار آن خوانده شود؟

جواب: به علت اینکه در این کتاب طیف وسیعی از متون و تستهای لغت آزمونهای سنوات گذشته آورده شده است و با توجه به اینکه جداول لغاتی بعد از هر متن آورده شده است که لغتهای کلیدی کتابهای 504 واژه و Essential Words را پوشش داده است دیگر نیازی به خواندن کتاب دیگری نیست و با توجه به نظر داوطلبانی سالهای گذشته، خواندن لغات و متون همین کتاب کافی می باشد. اما توجه داشته باشید که میزان یادگیری این همه لغت بستگی به ممارست و پشتکار دانشجو و دفعات مرور وی می باشد و بالتبع با یک یا دو بار خواندن سطحی نمی توان به حداکثر نمره رسید. همچنین اگر فرصت داشتید می توانید با زدن تستهای ریدینگ کتابهای تافل PBT موجود در بازار دامنه لغات خود را هرچه بیشتر ارتقاء ببخشید.

سئوال: چرا متون کتاب شما ترجمه ندارد؟

جواب: به دو دلیل، یکی اینکه اگر می خواستیم این تعداد متون را ترجمه کنیم، کتاب حجمی معادل سه برابر کتاب کنونی (یعنی حدود 1500 صفحه یا بیشتر!) می شد که در آنصورت داوطلبان از خواندن کتاب منصرف می شدند و دلیل دوم که علت اصلی و علمی آنست این می باشد که خود ترجمه متون مهم نیست بلکه یادگیری روش ترجمه متون مهم است که این امر فقط با درگیر شدن داوطلب با متون حاصل می شود و اگر ترجمه متون داده می شد چه بسا قریب به اتفاق داوطلبان صرفاً به حفظ کردن متون این کتاب اکتفا می کردند و از یادگیری روش ترجمه و روش تست زنی غافل می شدند و اگر متن جدیدی در آزمون می آمد از جواب دادن به آن عاجز می ماندند. به هر حال اگر در فهم متون کتاب خیلی مشکل دارید، باید یا ابتدا تک تک لغات را توسط لغتنامه (یا همان دیکشنری) در بیاورید و سپس اقدام به خواندن متون کنید و یا اگر حوصله یا وقت این کار را ندارید شرکت در کلاسهای حضوری به شما توصیه می شود.

سئوال: چه لغتنامه (یا دیکشنری) را برای یادگیری لغات کتابتان توصیه می کنید؟

جواب: اگر بدنبال دیکشنری بصورت کتاب می گردید فرهنگ نشر نو (گرد آوری آقای جعفری) و همچنین دیکشنری سینونیم و آنتونیم چمبرز توصیه می شود. در صورت دسترسی به اینترنت می توانید تا حد زیادی از برنامه ترجمه گر google translate هم بهره بگیرید. اگر بدنبال دیکشنری بصورت لوح فشرده یا DVD هستید می توانید از دیکشنری LONGMAN CONTEMPORARY استفاده کنید. البته مرکز زبان دانشگاهی نیز لغتنامه ی دو زبانه ای را بصورت CD و بنام Reference Dictionary تهیه و تنظیم نموده که مرجع کاملی برای داوطلبان می تواند باشد. البته به یاد داشته باشید که با توجه به خاص بودن لغات امتحانات شما گاهی ممکن است نیاز به استفاده از چند دیکشنری داشته باشید.

سئوال: من در هر مهارت با حجم زیادی از لغات مواجه می شوم که بلد نیستم. حتی در قسمت گرامر چون خیلی از لغتها را بلد نیستم نمی توانم تست را بفهمم و تبعاً اشتباه می زنم. از طرفی هم با حفظ کردن حجم زیاد کلمات مشکل دارم و خیلی کُند پیش میروم. مثلاً کلی طول کشید تا همین مهارت اول را تمام کردم. چه کار کنم که روند یادگیری برام سریعتر و آسانتر بشود؟

جواب: مشخص است که هرچقدر سطح اولیه زبان شما پایینتر باشد٬ در ابتدای راه کار برای شما مشکل خواهد بود ولی توجه داشته باشید که حتی کسانی که چند سال کلاسهای زبان را شرکت کرده اند نیز با خواندن چنین متون و سئوالاتی به مشکل می خورند. اما با کمی صبر و حوصله باید معانی لغات مربوط به هر درس را چه در قسمت Reading٬ چه در قسمت Structure و چه در قسمت Listening را توسط دیکشنری هایی که در یکی از این پرسشها معرفی شده در آورده و توسط فلش کارت حفظ کنید. بعد از گذشت 5 مهارت کم کم متوجه خواهید شد که بسیاری از لغات تکراری شده و از حجم و دشواری کار کاسته می شود. روش تهیه فلش کارت نیز بدین صورت است که یک کاغذ A4 را بصورت طولی به دو قسمت تقسیم و از هم جدا کنید. سپس در هر دو طرف این برگه ی نواری شکل از بالا به پایین عدد 1 تا 20 بنویسید. حال در یک طرف برگه، مقابل عدد 1 یکی از واژه هایی که بلد نیستید را بنویسید و در پشت برگ مقابل همان شماره مترادف ها و معنی فارسی آن را بنویسید. در مورد اعداد دیگر نیز به همین روش عمل کنید. بدین ترتیب شما فیشهایی را تهیه کردید که حداقل 40 واژه را در خود جای داده اند. در روز حداقل 4 بار، هر جا که هستید، باید به این فیش ها نگاه بیاندازید. بعد از یک هفته اگر توانستید با نگاه کردن به پشت برگه لغت طرف روی برگه را بیاد بیاورید نشان می دهد که لغت را یاد گرفته اید. لغتهایی را هم که یاد نگرفته جدا کرده و در فیش جدیدی بنویسید. بخاطر داشته باشید که بهنگام حفظ کردن این لغات سعی کنید لغات را روی یک برگه چرکنویس بنویسید تا بصورت بصری هم با آنها آشنا شوید. نوشتن یک اصطلاح یا کلماتی که این لغات با آنها استفاده می شود در بیاد آوردن لغات نیز می تواند موثر باشد. مثلاً اگر کلمه aid را می خواهید یاد بگیرید در کنار مترادف یا معنی آن first aid kit را بنویسید که کاربرد آن را نیز یاد بگیرید و باعث شود معنی لغت را سریعتر به یاد بیاورید.

سئوال: آیا لازم است لغاتی که بعنوان مترادف در جداول بعد از متون در کتابتان آمده است را حفظ کنیم؟

جواب: این لغات همان لغات مهمی است که در کتابهای 504 Words و Essential Words معروف و نیز لغات مهم مد نظر طراحان سئوال است که ممکن است در آزمونهای بعدی بیاید. بنابراین حفظ کردن آنها ضروری می نماید. اما اگر زبان شما زیر 50 درصد است می توانید از هر 2یا 3 مترادفی که آمده، یک یا دو تا را حفظ کنید و پس از یادگیری به تدریج مترادف های دیگر آن لغت را یاد بگیرید. فراموش نکنید که با نوشتن مکرر لغات را حفظ کنید.

سئوال: آیا برای امتحان تمام کتاب را باید بخوانم؟

جواب این سئوال مشخص است. اگر قرار بود قسمتی از کتاب خوانده نشود، دلیلی برای درج آن قسمت در کتاب وجود نداشت. برای کسب درصد بالا هم باید مهارتهای ریدینگ و هم مهارتهای لغات را مسلط شوید و سپس برای ارتقاء سرعت و دقت تست زنی قسمت سئوالات مورد نظر طراحان سئوال و سنوات گذشته را تمرین کنید تا نیاز به خواندن کتاب دیگری نداشته باشید.

سئوال: اگر وقت چندانی برای خواندن تمام قسمتهای کتاب شما نداشته باشم، پیشنهاد می کنید روی کدام مهارتها یا قسمتها وقت بگذارم؟

جواب: پیشنهاد اصلی این است که تمام مهارتها را بخوانید و اگر می خواهید نمره بالایی را در امتحان بدست بیاورید سعی کنید برای مهارتهایی که ضعف بیشتری دارید (مثلاً Listening) وقت بیشتری را اختصاص دهید. ولی اگر وقت چندانی برای خواندن تمام مهارتها ندارید از انتهای کتاب شروع کنید و نمونه تستهای سنوات گذشته را بزنید. برای هر آزمون کامل یک ساعت و نیم وقت در نظر بگیرید.

سئوال: آیا کتاب شما مخصوص رشته ی خاصی است یا برای بچه های فنی یا غیر پزشکی نیز کاربرد دارد؟

جواب: برای ورود به مقطع دکتری متقاضیان رشته های دکتری وزارت بهداشت هم از طریق آزمون MHLE و هم از طریق آزمون MSRT و متقاضیان رشته های دکتری وزارت علوم فقط از طریق آزمون MSRT مجاز به اکتساب حداقل نمره 50 از 100 می باشند. از آنجاییکه منابع سئوالات این دو آزمون از کتابها و منابع TOEFL PBT می باشد لذا داوطلبان تمامی رشته ها و آزمونهای دکتری می توانند از کتاب درسنامه جامع MSRT-MHLE بهره کافی را ببرند. در ضمن نمونه سئوالات کامل بخش آخر کتاب که حاوی برگزیده ای از سئوالات آزمونهای زبان ورود به دکتری MSRT و MHLE هستند موید این مطلب می باشند.

سئوال: برای کسانی که زبانشان خیلی ضعیف است چه راهی را پیشنهاد می کنید؟

جواب: با توجه به این نکته که کسی که زبانش ضعیف است علاوه بر ضعف لغت٬ در گرامر و دستور زبان هم ضعف دارد٬ باید گفت که هر دوی این مهارت را باید تقویت کند تا در درک مطلب و حتی پاسخگویی به سئوالات Listening پیشرفت کند. پیشنهاد اول اینست که از کلاسهای حضوری استفاده کنند چون هم سرعت کار بالاتر می رود و هم از اینکه مطالب و لغات را به درستی یاد می گیرند٬ اطمینان می یابند. در کلاسهای حضوری این مرکز علاوه بر نکات لغوی و درک مطلب، نکات دستوری٬ و شنیداری نیز آموزش داده می شود تا داوطلب بتواند در سطح جمله و پاراگراف نیز بتواند متن بخواند و ترجمه کند. البته برای افرادی که در سطح مقدماتی هستند کلاسهای جداگانه ای در نظر گرفته شده است. پیشنهاد بعدی این است که اگر فرصت کلاس رفتن ندارند از بسته های مکاتبه ای که توسط این مرکز آماده شده و فیلم برداری همین کلاسهاست استفاده کنند. و اما پیشنهاد آخر اما پُر مشقت این است که با کمی حوصله ابتدا معانی لغات را در بیاورند و سپس شروع به حفظ کردن و یادگیری مهارتها بپردازند.

سئوال: همیشه در آزمون برای زبان وقت کم می آورم. چه کار کنم این مشکل حل شود؟

جواب: بهترین روش این است که اگر در جلسه آزمون دفترچه Reading و Structure یکجا به داوطلبان توزیع شد٬ در هنگام پاسخ دادن به سئوالات ابتدا دو متن از 4یا5 متن را بهمراه لغات پاسخ دهید و سپس شروع به جواب دادن سئوالات Strucutre کنید. پس از اتمام دوباره به قسمت Reading بیایید و متون باقی مانده را جواب داده و دوباره به سئوالات واژگان٬ گرامر و متونی که قبلاً زده اید نگاهی بیاندازید. در نظر داشته باشید که برای ارتقاء مهارت تست زنی باید در منزل خیلی تست بزنید و هنگام تمرین تست زنی زمان بگیرید. بدین صورت که برای هر سئوال لغت و گرامر 40تا50 ثانیه و برای هر سئوال ریدینگ 50تا60 ثانیه در نظر بگیرید تا در امتحان اصلی بتوانید سئوالات لغات را ظرف 20 ثانیه٬ سئوالات Structure را ظرف 30تا40 ثانیه و سئوالات درک مطلب را ظرف 45تا50 ثانیه جواب بدهید. اگر هم در ابتدای کار نتوانستید در این زمانها تست بزنید اشکالی ندارد. با تمرین زیاد بالاخره خواهید توانست.

سئوال: در ورژن های جدید کتاب چه تغییراتی داده شده است؟ چه چیزی کم یا زیاد شده است؟

جواب: هر ساله با توجه به آخرین تغییراتی که در منابع آزمون داده می شود و گاه اعلام می شود و گاهی نیز بطور عمومی اعلام نمی شود و فقط اساتید و دست اندرکاران اصلی از آن مطلع هستند، کتاب را به روز (یا همان update) می نمایم. جداول لغات که بعد از مهارتها آمد٬ تغییرات در ریدینگ ها و افزوده شدن مهارتهای Listening٬ از برجسته ترین تغییراتی است که هر ساله در کتاب اِعمال می شود.

سئوال: آیا کلاسهای زبان معمولی مثل کلاسهای مکالمه یا ترمیک به ارتقاء زبان کنکور من می توانند کمک کنند؟

جواب: هر کلاس زبانی می تواند موثر باشد. مخصوصاً اگر زبان شما در حد صفر تا 10 درصد است یا اینکه بخواهید برای آزمون مصاحبه آماده شوید٬ خیلی مناسب است. اما توجه داشته باشید که آن کلاسها برای ارتقاء زبان محاوره ای تنظیم شده اند اما زبان مورد نظر کنکور شما زبان آکادمیک یا دانشگاهی کتبی می باشد. بنابراین برای اینکه از توان و انرژی خود بیشترین بهره را ببرید بهتر است کتاب یا دوره ای را بگذرانید که مختص آزمون زبان ورود به دکتری MSRT و MHLE طراحی شده باشد. اگر هم تا کنکور 4 ماه یا کمتر فرصت ندارید بهتر است کلاسهای دیگر را بطور تا بعد از کنکور کنسل کنید. در مرکز زبان دانشگاهی٬ کلاسهای آزمون کتبی و کلاسهای آمادگی آزمون مصاحبه دکتری هم بصورت مجزا و هم بصورت همزمان قابل ارائه است که بطور تخصصی برای این آزمونها طراحی شده اند.

 

منتظر پرسش و پاسخ های آتی باشید!

شما هم می توانید پس از save کردن شماره 09392240712   در دستگاه خود٬ پرسش های جدید (اما نه تکراری!) خود را از طریق برنامه تلگرام ارسال نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست